x

Anneliğin Yaşı Yoktur

40 yaş üstü anne adaylarında gebelik şansını tüp bebek tedavisi ve genetik kombinasyonu ile arttırıyoruz.
 

40 yaş üstü anne adaylarında gebelik şansı düşüyor.
 

Kadınlar doğduklarında yumurtalık kapasiteleri bellidir. Adet görmeye başladıkları zamandan menopoza girdikleri zamana kadar yumurtalık rezervleri azalır. Adet dönemi yumurtalarının bitmesi ile yani menopoz ile son bulur. Menopoz yaşı ortalama olarak 40-45’dir. Menopoz süresinin yaklaşması sadece yumurtalık kapasitesinin azalması ile değil aynı zamanda yumurta kalitesinin de azalması demektir.
 

 Yumurta kalitesini belirleyen unsurlardan biri de yumurta hücresi içinde yer alan ve anneden çocuğuna geçecek olan yani bir sonraki nesle aktarılacak olan genleri taşıyan kromozomlardır. Yumurta kalitesinin düşmesi kromozomlarda da bozulmalara yol açmaktadır. Bu sağlıklı gebelik ve sağlıklı bebek sahibi olma şansının da azalması anlamına gelir. Çünkü yumurta kalitesindeki bozulma kromozomların özellikle sayısında anormalliklere yol açar. Normalde bir bireyde olması gereken kromozom sayısı 46’dır ve sayısal olarak da herhangi bir eksiklik ya da fazlalık söz konusu değildir. Ancak 40 yaş üştü anne adaylarında giderek azalan yumurta sayısı ve bu yumurtaların kalitesinde düşüklüğe yol açan kromozom bozuklukları gebeliğin oluşması için büyük bir engel oluşturmaktadır.

 40 yaş üstü anne adaylarının gebeliğine engel bu nedenleri ortadan kaldırmak amacıyla EUROFERTIL Tüp Bebek Merkezleri’nde genetik tanı testlerini içeren kişiye özel tüp bebek tedavisi önerilir. Böylece ileri yaş anne adaylarının yaştan kaynaklı dezavantajları minimize edilerek sağlıklı gebelik ve sağlıklı bebek sahibi olma şansları arttırılır. 40 yaş üstü anne adaylarına (ileri yaş) tüp bebek tedavisi sırasında uygulanacak olan genetik testler kromozomları sayısal olarak analiz etmelidir.

Biz EUROFERTIL Tüp Bebek Merkezi olarak 40 yaş üstü anne adayları için özellikle önerdiğimiz qPCR preimplantasyon genetik tarama testi ile tüm kromozomları (46 kromozom) sayısal olarak taramaktayız. Bu sayede yumurta sayısı ve kalitesinin azalması nedeniyle oluşamayan gebeliği, qPCR testi ile sağlayabiliyoruz. qPCR preimplantasyon genetik tarama testi sadece gebeliğin oluşmasını değil sağlıklı olan embriyoların seçilimi ile genetik olarak sağlıklı bebeklerin doğmasını da sağlamaktadır. 


 

40 yaş üstü iseniz ve anne olmayı istiyor iseniz, gebelik şansınızı arttırmak ve genetik olarak meydana gelecek kusurları ortadan kaldırmak için mutlaka tüp bebek sırasında genetik tanı ve tedavi seçeneklerinizi  öğrenmek için bize başvurunuz.

  • randevu alın
  • soru sorun

Dr. Hakan Özörnek'in kaleme aldığı "Bebek İstiyorum" kitabını ücretsiz olarak indirmek için kayıt olabilirsiniz.

X