x

Kısırlık ve Beslenme

Sağlıklı beslenme, genel vücut sağlığını etkilediği gibi üreme sağlığını da etkiler. Gebelik planlayan bir bayanın meyve, sebze, karbonhidrat ve etin dengede olduğu bir diyet uygulaması; yağlı besinlerin alımını minimumda tutması gereklidir. Bunun yanı sıra günlük kalori alımı normal vücut kilosunu koruyacak şekilde ayarlanmalıdır.

Vücut Kilosu

Fazla kilonun yumurtalık fonksiyonunu değiştirdiği bilinmektedir. Vücut ağırlığı ve vücut yağ miktarının normal değerleri tespit edilmiştir. Vücut kitle indeksi vücut ağırlığının boyun metre cinsinden karesine bölünmesi ile elde edilir.

Örneğin: Boyu 170 cm ve kilosu 63 kg olan bir bayan için bu indeks 60/1.7_ yani 20.7 kg/m_ dir.

Vücut kitle endeksinin normal değerleri 18.5 - 25 kg/m_ olup 30 ve üzerindeki endeks değerlerine sahip bayanlara tedavi öncesi mutlaka diyetisyen kontrolünde zayıflamaları önerilmektedir. Vücut kilosundaki artış, yumurtlama fonksiyonunu olumsuz yönde etkileyeceği gibi; hamilelikte şeker hastalığı, yüksek tansiyon, tromboemboli gibi istenmeyen problemlerin daha sık görülmesine neden olabilir. Yine fazla kilolu bayanların bebekleri de daha kilolu olduğundan; sezaryen oranı daha fazladır.

Kafein Alımı

Bayanlarda kafein alımının gebelik şansını azalttığını bildiren birçok çalışma mevcuttur. Kafeinin hamilelikte düşük riskini arttırdığı ve bebeklerin doğum ağırlıklarını olumsuz yönde etkilediği bilinmektedir. Bu nedenle gebelik planlayan bayanların kafein alımını en az düzeyde tutmakları ve günlük çay, kahve tüketimini azaltmaları gereklidir.

Vitamin Alımı

Gebelik öncesi kullanılması önerilen en önemli vitamin folik asittir. Yapılan çalışmalar gebe kalınmadan 45 gün önceden itibaren folik asit alımının fetusta özellikle omurgaların hatalı gelişimi ile karakterize olan nöral tüp defekti riskini azalttığı kesin olarak kanıtlanmıştır. Bu nedenle gebelik planlayan bayanların günde 400 mikrogram folik asit almaları gereklidir. Folik asit piyasada multivitamin formül yada sadece folik asit olarak satılmaktadır.

Bitkisel İlaçlar

Günümüzde bitkilerden elde edilen ilaçlar yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunlar içinde Ginko biloba ve Echinacea purpura içeren ilaçların yumurta ve sperm fonksiyonlarını olumsuz yönde etkilediği bilinmektedir. Gebelik planlayan bayanların bu ilaçların kullanımını bırakmaları tavsiye edilmektedir.

X

Hangi Merkezimiz ile İletişime Geçmek İstersiniz?