x

Tüp Bebek Tedavisinde Kaygı Kaçınılmaz Ama Biz Yanınızdayız!

Mutluğun formülü var mıdır?

Stres ve kaygı yaşamın her safhasında var olan bir duygu durumu…  Huzursuzluk ve obsessionlar (öğrenilmiş batıllar, alt kültür)… Günlük yaşamda ve hedeflediğimiz her oluşum öncesi sonuç kaygısı yaşar insan. Sonuç nasıl olacak?

İnsan her zaman mutlu olmayı ister fakat MUTLULUK?  FORMÜLÜ?

Yaşam sadece ödülden mi ibaret?

Ve yaşam sadece ödül olsaydı…

Mesela; bir eliniz yağda, öbürü balda, lüks hayat… Dokunduğunuz her şey altına dönüşüyor. Hedefiniz yok, stres yok, kaygı yok. Düşüncesi güzel geliyor değil mi? Fakat sihirli değnek ayırım yapmıyor, her şeyi altına çeviriyor, hayat iksiriniz suyu da… Her pozitif oluşumun zararı da var elbet, tıpkı streste olduğu gibi azı karar çoğu zarar.

Yaşamda ne dört dörtlük bir yaşam, ne de dört dörtlük bir insan var; mükemmeliyetçilik sadece bir kavram.

Tüp bebek tedavisinde kaygı kaçınılmaz!

Tüp bebek tedavisinde çiftler ilk tedavide anne ve baba olabildikleri gibi, tedavi sonrası negatif bir sonuçla da karşılaşabilirler. Aslında en doğal duygu, stres ve kaygı… Sonuca odaklı fakat bilinemeyen sonuç; ya tutmazsa, ya yine tutmazsa?

Elbette ebeveynler bir an önce hedefe ulaşmak için maddi manevi beklenti içinde olurlar. Negatif bir sonuç almış ebeveynler de aynı sonucun yeniden tekrar etme olasılığını düşünerek endişeye kapılırlar. Bu duygu durumu çoğunlukla hastayı yeni tedavi için düşündürebilir, tekrar adım atmasını engelleyebilir, ancak negatifin dönüştüğü sonuç pozitiftir, hayatta çözümsüzlük yoktur.

Biz sürekli endişe ve kaygılarla boğuşur, psikolojik travmalarla hayatımızı zorlaştırırız. Maddi manevi kayıplar her zaman oldu ve olacak da, önemli olan sabırla ödüle ulaşmak. Tedbirimizi alalım, takdir gelir.

EUROFERTIL ailesi olarak tedaviniz boyunca yanınızdayız!

Doktorunuza güvenin.  Kişiye özel tedavinizde size düşen görev sakin kalarak ilaçlarınızı düzenli kullanmanız. Klinik çalışanlarımız tüm tedaviniz boyunca hep yanınızda olacak, bu süreci sizin en sağlıklı şekilde geçirmeniz için size yardımcı olacaklar. Psikolojik destek ve sağlıklı bir tedavi süreci için bizler buradayız.

Sağlıkla kalın…

Psikolog Şule Bektan

X

Hangi Merkezimiz ile İletişime Geçmek İstersiniz?