x

Embriyo Yapıştırıcısı (EmbryoGlue) Nedir?

Sadece embriyo transferinde kullanılmak ve embriyonun tutunmasını artırmak için geliştirilmiş bir kültür solüsyonudur. İçerisinde tüp bebek tedavisinde embriyo kültüründe kullandığımız kültür solüsyonlarının temel bileşimi ile birlikte, yüksek konsantrasyonda Hyaluronan (Hyaluronik Asit), sentetik insan albümini ve yüksek oranda diğer besin maddelerini içerir. Embriyoların transferden sonra tutunmasına yardımcı olmak için, rahim içerisindeki koşulları taklit etmek üzere ve sadece embriyo transferinde kullanılmak için geliştirilmiştir.

EmbryoGlue (Embriyo Yapıştırıcısı):

Embriyo transferi tüp bebek tedavisinin en hassas ve kritik aşamalarından biridir. Transfer öncesinde embriyolar değerlendirilerek, gebeliği oluşturacak en iyi kalitedeki embriyo/embriyolar seçilir. Seçilen embriyo/embriyolar ‘kateter’ adı verilen ince plastik tüpe, içerisinde kültüre edildikleri solüsyon ile birlikte çekilirler.

Sonrasında ultrason eşliğinde rahim içerisine bu solüsyon ile birlikte transfer edilirler.

Nasıl Çalışır?

EmbryoGlue içerisinde yüksek oranda Hyaluronik Asit (HA) bulunur. HA, öncelikle doğaldır ve normalde de yumurtalıklarda foliküler sıvı içerisinde, falopian tüplerde ve rahim içerisinde bulunur.

HA embriyo ile rahim içi zarı arasında, reseptörler arası bir bağ oluşturur. HA için primer reseptör olan CD44, hem tutunma öncesi embriyoda hem de embriyo implantasyonu öncesi endometriumda (rahim içi zarında) bulunur. Ayrıca HA (Hyaluronik Asit) embriyo transferi sonrasında embriyonun atılmasını engelleyecek visköz bir solüsyon üretir, böylece rahim içerisinde tutunma öncesi salgılanan visköz solüsyona benzeyen Embryoglue, difüzyonu kolaylaştırır.

Nasıl kullanılır?

Rutinde embriyo transferinde embriyo/embriyolar, kültüre edildikleri solüsyon ile birlikte transfer edilir. EmbryoGlue, sadece embriyo transferinde kullanılmak üzere geliştirilmiş bir solüsyondur. Embriyo/embriyolar transferden en az 10 dakika önce bulundukları kültür solüsyonundan EmbryoGlue içerisine alınıp inkübatörde bekletilir, sonrasında transfer kateterine çekilerek, ultrason eşliğinde transfer işlemi gerçekleştirilir. Embriyo transferi EmbryoGlue ile yapılır. Hyaluronandan zengin olan ve rahim içerisindeki sıvının yoğunluğuna yakın bir yoğunlukta bulunan EmbryoGlue içerisindeki embriyoların tutunması desteklenmiş olur.

EmbryoGlue’nun kanıtlanmış sonuçları:

Embriyoları kültüre ettiğimiz solüsyonların içerisinde 0,125 mg/ml oranında HA bulunmaktadır. Oysa sadece embriyo transferi için geliştirilmiş olan EmbryoGlue içerisinde 0,5 mg/ml HA bulunmaktadır. Bu güne kadar yapılan çalışmalarda, düşük oranda HA (Hyaluronik Asit) içeren transfer solüsyonu ile yüksek oranda HA içeren transfer solüsyonlarının sonuçları karşılaştırılmıştır.

Bunların bazılarında yüksek HA içeren transfer solüsyonu kullanmanın gebelik oranlarını artırdığı gösterilirken bazılarında bir fark görülmemiştir. Bugüne kadar yapılan çalışmalardaki hasta sayıları, aradaki farkı gösterebilecek kadar yüksek değildi. Tüm bu yayınlardaki hastalar toplanıp birlikte analiz edildiğinde; embriyo transferi esnasında transfer solüsyonu olarak yüksek HA (Hyaluronik Asit) içeren solüsyon kullanılmasının canlı doğumları artırdığı tespit edilmiştir.

Kimlere uygulanır?

Hyaluronan doğal bir molekül olduğu için EmbryoGlue tüm hastalarda kullanılabilir. Yapılan çalışmalarda herhangi bir yan etkisi tespit edilmemiştir.

Özellikle tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında ve iyi kalitede olmayan embriyo transferlerinde mutlaka kullanılmalıdır.

Detaylı bilgi veya randevu almak için 0 224 251 50 00 numaralı telefondan ya da 0 530 88 65 63 numaralı WhatsApp hattımızdan bizi istediğiniz zaman arayabilirsiniz.

X

Hangi Merkezimiz ile İletişime Geçmek İstersiniz?