x

Tüp bebekte gebelik ne zaman test edilir

Tüp bebekte gebelik ne zaman test edilir?

Tüp bebek tedavisi sonrası gebelik testinin embriyo transferinden 12 gün sonra yapılmasını öneriyoruz. Daha erken de sonuç alınabilir fakat karışıklığa sebep olmamak için embriyo transferi sonrasında 12. günde kan testi yapılmalıdır. Kan testinde çıkan değer ve bu değerin takibi önemli olduğu için kan testi tercih edilmelidir.

Gebelik testi nasıl yapılır?

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferinden gebelik testine kadar olan süreç anne adayı için merakla ve sabırsızlıkla beklenen günlerdir. Rahim içerisine yerleştirilen embiyoyaya ait hücrelerin beta-HCG adı verilen hormonu salgılaması, bu hormonun anne kanında ölçülebilir seviyeye ulaşması için 12 gün gereklidir. Gebelik tanısı konması amacı ile ölçülen hormon değerinin kandaki artışı 10-12 gün sonra ölçülebilir seviyeye ulaştığından gebelik testini yapmak için en doğru zaman transfer işleminden sonraki 12. gündür. İmplantasyondan yani embriyonun tutunmasından sonra kanda Beta HCG hormonu artmaya başlar ve kandan yapılan gebelik testi ile 12. günde gebelik sonucu öğrenilir.


Bu test için aç veya tok olmaya gerek yoktur. Gebelik testi için kliniğimize gelemeyen hastalarımız bu testi bulundukları yerde herhangi bir biyokimya laboratuvarında yaptırabilirler.

Gebelik testi pozitif çıkan hastalarımızı 10 gün sonra gebelik kesesinin tespiti için ultrason kontrolüne çağırmaktayız. İl dışında olan veya yurtdışına giden hastalarımız bu kontrollerini bulundukları yerlerde de yaptırabilirler.

Tüp Bebekte hamilelik haftası nasıl hesaplanır?

Gebelik haftası, erken dönemde gebelik kesesi tespitinden sonra ultrasonda görülen embriyonun ölçümlerine göre hesaplanmaktadır.

Gebelik haftasının erken belirlenmesi hem beklenen doğum zamanının öngörülmesi hem de gebelik takibinin planlanması açısından çok önemlidir.

Gebelik haftasına göre doğum tarihi nasıl hesaplanır?

Gebelik süreci yaklaşık 280 günlük (40 hafta) bir süreçtir. Halk arasında sıklıkla kullanılan ‘ay’ olarak takibi değil, ‘hafta’ olarak takibi hem hekimler hem de anne adaylarımız açısından daha doğrudur. Örneğin 6,5 aylık değil 26-27 haftalık gebelik olarak tanımlanmalıdır.

Detaylı bilgi veya randevu almak için 0 224 251 50 00 numaralı telefondan ya da 0 530 88 65 63 numaralı WhatsApp hattımızdan bizi istediğiniz zaman arayabilirsiniz.

X

Hangi Merkezimiz ile İletişime Geçmek İstersiniz?