x
tüp bebek


Embriyo Dondurulması (KRYO)

Kryo Nedir?

Kryo, embriyonun (spermin yumurtayı döllemesiyle oluşan hücresel yapı) dondurularak saklanması işlemidir.

Kimlere Uygulanır?

Tüp bebek uygulaması sırasında iyi kalitede fazla sayıda embriyo elde edildiğinde, transfer edilmeyen embriyolar dondurularak saklanır. Bu embriyolar gerekli olduğunda daha sonraki denemelerde çözülerek kullanılabilir. Bu şekilde bir deneme için en az 2 tane dondurulmuş embriyo olmalıdır. Çiftlerden izin belgesi alınarak dondurulan embriyolar Türkiye'deki yönetmelik uyarınca beş yıl boyunca sıvı nitrojen içerisinde saklanabilmektedir. Boşanma veya eşlerden birisinin vefat etmesi durumunda embriyo dondurma belgesi kendiliğinden bozulmuş kabul edilerek embriyolar atılacaktır.

Avantajları Nelerdir?

Kryo işlemi ekonomiktir. Elimizde hazır embriyo bulunduğundan yumurtalıkların ilaçlarla uyarılması ve tekrar yumurta toplanmasına gerek yoktur. Bu durum tedavi maliyetini yarı yarıya azaltır. Hasta açısından daha az streslidir. Yumurta veya embriyo elde edilememe riski, operasyon stresi yoktur. Hastanın tedaviye uyumu kolaydır. Tedavinin yan etkileri daha azdır.

Kryo Siklusu Nasıl Uygulanır?

Tedavide östrojen hormonu içeren tabletler kullanılır. Bu hormon embriyonun yerleşeceği rahim iç zarının sağlıklı gelişimini sağlar. Endometrium uygun kalınlığa ulaştığında embriyolar çözülerek transfer edilir. Kryo siklusu bazı hastalarda doğal adet döneminde de uygulanabilir.

Kryo İşlemi Sonucu Doğan Bebeklerde Problem Yaşanır mı?

Yapılan çalışmalar bu yolla doğan bebeklerde anomali açısından risk olmadığını göstermiştir.

Başarı Oranı Nedir?

Günümüz teknolojisi (vitrifikasyon) ile dondurulan embriyoların %95 i sağlıklı olarak çözülebilmektedir. Gebelik oranı %30-40 arasındadır.

Kryo Anlaşma Formu Bilgileri

Yapılan IVF/ICSI tedavisi sonrası artan (transfer edilmeyen) embriyolarınız izniniz dahilinde, daha sonraki olası bir tedavide kullanılmak üzere dondurularak depolanır. Dondurma işlemi ve daha sonra saklanması için bir ücret alınmaktadır. Embriyolarınız evli kaldığınız ve siz istediğiniz sürece 5 yılı aşmamak kaydı ile saklanır. Yasal olarak, her yıl embriyoların saklanmaya devam etmesi için kliniğimize bir dilekçe ile başvurmanız gerekmektedir. Bir yılın sonunda başvuru yapılmadığı takdirde, bir ay beklenir ve embriyolar yasal olarak imha edilir. İmha işlemi sağlık müdürlüğünden bir yetkilinin gözetiminde yapılır.

X

Hangi Merkezimiz ile İletişime Geçmek İstersiniz?