x
tüp bebek


Tüp Bebek Laboratuvar Güvenliği

Tüp bebek uygulamalarında ‘laboratuvar güvenliği’ hayati önem taşıyan konulardan biridir. Hayatının en önemli kararını alan anne – baba adaylarının bebek sahibi olabilmesi için yapılan laboratuvar işlemlerinin kusursuz olması, biz uzmanların ise sıfır hata ile çalışması gerekir. Tüp bebek tedavisinde laboratuvarda yapılacak en ufak hatanın yol açacağı geri dönüşsüz ve onarılamaz sonuçların bilincinde olarak çalışmak Eurofertil ekibinin temel özelliklerinden biridir. Bu sorumlulukla Eurofertil Laboratuvarları’nda tüm süreçler önceden tanımlanmış kurallar dahilinde, sıfır risk oranına indirgenmiş şekilde hatasız uygulanmaktadır.

Tüp bebek yaptıracak hastaların en sık sorduğu sorulardan biridir; tüp bebek karışır mı?

Tüp Bebek Karışır mı?

Eurofertil Tüp Bebek Laboratuvarları’nda diğer merkezlerden farklı olarak tüp bebek laboratuvar güvenliği yıllardır uygulanan “çift kontrol sistemi” ile tüp bebek karışma ihtimali yok edilmektedir. Tüp bebek güvenlik sistemi bu alanda çalışan hiç bir embriyoloğun hataya olasılık payı bırakamayacağı bir çalışma disiplinini gerektirir. Bu yüzden Eurofertil Laboratuvarları’nda sperm ve embriyo güvenliği için hastaların isim kontrolleri ‘Double Check’ denilen iki yetkili kişinin kontrolü ve onayı ile gerçekleşmektedir. Tüp bebek uygulamaları esnasında, sperm ve yumurtanın işlemleri esnasında veya embriyo transferi esnasında; tüm işlemler, anne baba adaylarının kimlik kontrollerini gerektirmekte ve laboratuvarda yetkili iki embriyoloğun onayı ve imzası ile yapılabilmektedir. İşlemi uygulayan ve kontrol eden kişilerin imzası ile anne baba adaylarının kimliklerinin doğruluğu iki kez kontrolden geçen materyallerde yetkililerin imzası olmadan işlem yapılamaz. Çifte kontrol ve imzalı onay gerekliliği sayesinde Eurofertil Tüp Bebek Laboratuvarları’nda insan hatası ve teknik herhangi bir karışıklık olasılığı tamamen ortadan kaldırılmakta, anne baba adaylarına ait sperm, embriyo, yumurtaların güvenliği sağlanmaktadır.

Tüp Bebek Kimlik ve Tüp Bebek Güvenlik Sistemi

Tüp bebek merkez seçiminde anne baba adayları ailelerini tamamlamak için tedavi görecekleri merkezi seçerken laboratuvarın son teknoloji ile donatılmış olmasına ve güncel tedavi olanaklarını aktif olarak kullanacak alt yapısı bulunmasına dikkat etmektedir. Ancak son teknoloji cihazlar ve uluslararası standartta bir laboratuvar size tüp bebek tedavisinde başarıyı garantilemez. Çünkü laboratuvarın başarısı onu kullanan ekibin yetkinliği ile doğru orantılıdır. Her laboratuvarın ve her laboratuvar ekibinin asgari standartlar dışında çalışma sistemi ve prensipleri birbirinden farklıdır. Eurofertil Laboratuvarları ve Eurofertil ekibi; kendi disiplininden ödün vermezken başarı oranlarını arttırmak ve hata riskini tamamen ortadan kaldırmak için kuruluşundan itibaren ek protokoller uygulamaktadır.

Dondurulan Yumurta ve Embriyolara Nasıl Bir Güvenlik Protokolü Uygulanıyor?

Eurofertil tüp bebek laboratuvarlarında dondurulan yumurta, sperm veya embriyoların bulunduğu tüplerin üzerinde hasta adı soyadı, doğum tarihi, eş ismi, protokol numarası ve en önemlisi kişiye özel olan kimlik numarası yani ‘TCKN’ yazılmaktadır. Ülkemizde aynı isim ve soy isime sahip birçok kişi, aynı ad ve soyada sahip pek çok evli çift bulunmaktadır. Eurofertil Tüp Bebek Laboratuvarları’nda tüp bebek güvenliği için dondurularak saklanan materyallerde mutlaka belirteç olarak karışma ihtimali olmayan TC kimlik numarası ve ayırt edici kodu kullanılmaktadır.

Embriyo transferi öncesinde, daha önce embriyonun bulunduğu tüp üzerindeki kimlik numarası/kodu bizzat embriyolog tarafından hastaya sorularak doğrulanır, isimler ve kimlik numarası ayrıca hastaya okutulur. Böylece embriyolarınızın güvenliği için sizi bilgilendirmiş ve laboratuvar haricindeki prosedürleri de kontrol edilmiş olur.

Tüp Bebek Güvenliğinde Teknolojik Önlemler?

Tüp bebekte güvenlik için tamamen otomasyona dayalı teknolojik önlemler olsa da, bunlar da insana bağımlı olduğu ve cihazların da hata payı bulunduğu için %100 güvenliği sağlayamamaktadır. %100 güvenliği sağlamak için Eurofertil Laboratuvarları geleceğinizi tek bir sisteme ya da kişiye emanet etmeyerek çapraz kontrol prensibi ile çalışmaktadır. Yani tüp bebek tedavinizde anne baba adaylarına ait tüm materyaller, sperm, yumurta, embriyolar teknolojinin son imkanları ile kontrol edilirken aynı zamanda iki yetkili embriyolog tarafından da hem sistem hem de protokol süreci kontrol edilmekte ve transfer öncesinde size bu veriler onaylatılmaktadır.

Bu önemli süreçte stres faktörlerinizi mümkün olan en fazla şekilde hafifletmek ve size en iyi deneyimi yaşatabilmek için de laboratuvar uzmanlarımız ile beraber tüm ekibimiz ortak bir disiplin ve aile olmanın gereği bir sorumlulukla çalışmaktadır.

Kuruluşundan bu yana yaklaşık 21 yıllık bir deneyim ile hatasız hizmet veren Eurofertil yıllardır ileri de çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin de üreme sağlıklarını korumak adına dondurulmuş sperm ve embriyolarını saklamayı tercih ettikleri yegane merkez olmayı sürdürmektedir.

  • Eurofertil Tüp Bebek Merkezi’nde doku ve embriyolarınız çifte kontrol sistemi ile güvence altındadır.
  • Embriyolarınız embriyoskop ile 7-24 izlenmektedir.
  • Hata payı bırakmayan TCKN kod sistemi ile dondurulmuş yumurta, sperm ve embriyolarınız Eurofertil Laboratuvarları’nda güvence altındadır.
  • Eurofertil Laboratuvarları’nda yapılan her işleminiz çapraz kontrol sistemi ile iki uzmanın onayından geçmektedir.
  • Transfer öncesi laboratuvar uzmanlarımızdan TCKN kodunuz ile güvence altına alınmış embriyonuzu onaylayabilirsiniz.
  • Dijital sistemler %100 güvenliği sağlayamayabilir. Hataya pay bırakmayan ikili uzman kontrolüne sahip Eurofertil’de içiniz her zaman rahat olur.
  • Tüp bebek merkez seçiminde laboratuvar güvenliğini mutlaka sorgulayın.

X

Hangi Merkezimiz ile İletişime Geçmek İstersiniz?