x
tüp bebekKısırlık

Kısırlık tüm dünyada giderek artan bir sağlık problemidir. Dünya sağlık örgütüne göre; bir sene boyunca düzenli cinsel ilişkiye giren ve korunmayan çiftlerin çocuğu olmuyorsa kısır oldukları ediliyor. 35 yaş üzerindeki çiftlerde ise bu süre 6 ay ile sınırlı tutularak kısırlık teşhisi konuyor.

Kısırlık dünya üzerinde iki kişiyi aynı anda etkileyen tek hastalıktır ve tedavisi vardır. Kısırlık üreme sağlığının bozulduğu durumlarda etkili olan ve çiftin bebek sahibi olmalarını engelleyen bir hastalıktır. Burada önemli olan üreme sağlığını bozan faktörleri ve sorunun kaynağını tespit ederek ortadan kaldırmak ve çifte üreme sağlığını tekrar kazandırmaktır.

Son yıllarda üreme fonksiyonlarının korunması fikri dünya genelinde üzerinde en çok durulan konulardan biridir. Çünkü insan ömrü giderek uzarken daha geç anne-baba olma tercihi de artmaktadır. Dünya genelindeki yaşama ve çalışma düzeni insanları daha geç anne-baba olma tercihine sevk ederken, üreme yoğunluğu maalesef 20-35 yaş aralığında sınırlı kalmaktadır. Bu yüzden; üreme sağlığını koruyarak ileride nasıl çocuk sahibi olunabilir sorusu giderek daha çok karşımıza çıkmaktadır. Bilimsel araştırmalar ve gelişmeler bu yolda ilerlerken ileri yaş annelik - babalık tercihi eğitim, kariyer, ekonomik nedenler nedeni ertelenmenin dışında sebeplerle de zorunlu olarak tercih edilebilmektedir.

 

  • Erken menopoz riski,
  • Cerrahi müdaheleler,
  • Kanser,

üreme sağlığını olumsuz etkileyen kısırlık nedenlerindendir. Bunların önüne geçmek ve üreme fonksiyonunu korumak ise bilimsel gelişmeler ve onaylanan tedavi yöntemleri il artık çok daha kolaydır. Ancak zamanında gereken işlemin yapılabilmesi için üreme sağlığı takibi esastır. Kısırlık riski altında olup olmadığını anlamak için yapılacak basit bir üreme check -up ‘ı ile anne-baba şansınızı güvence altına alabilirsiniz.

Özellikle kanser teşhisi söz konusu olduğunda sperm hücresi hemen dondurularak (sperm kryo) erkekte üreme şansı güvence altına alınabilirken ne yazık ki kadında adet ile başlayan ve 15 gün süren tedavi süreci, kanser uzmanı hekimler hastanın sağlığı açısından hemen başlamak istediği kanser tedavisi nedeni ile üreme sağlığında çok geç kalınmış bir tedavi şansı oluyor.

Bütün bu nedenler dışında çiftlerin kısırlık endişesi söz konusu olduklarında bu konuda yalnız olmadıkları, kısırlık / infertilite’nin dünyada giderek artan bir sağlık sorunu olduğu, ülkemizde her 6 çiften birinin bu sorunu yaşadığını bilmesi büyük önem taşıyor.

Üreme güçlüğü, kısırlık sebepleri yaklaşık olarak %30 erkek kısırlığı, %30 kadın kısırlığı, %30 ise her iki tarafa ait oluyor. Kalan %10 oranı ise sebebi bilinmeyen infertilite olarak tanımlanıyor.

Bu alanda uzman olan hekimler tarafından yapılan tanı testleri sonucunda kapsamlı bir inceleme sonrasında kısırlığa sebep olan faktörler saptanarak, kişiye özel tedavi planlaması yapılmaktadır.

Kısırlık tedavisinde ilaçlarla, gerektiğinde cerrahi girişimlerle, aşılama ya da tüp bebek gibi yardımcı üreme teknikleri (YÜT) ile başarıya ulaşılmaktadır.

X

Hangi Merkezimiz ile İletişime Geçmek İstersiniz?