x
tüp bebek

Azospermi

Azospermi Nedir?

Azospermi çeşitli nedenlerle menide hiç sperm bulunamamasıdır. Semen analizinde canlı sperm hücresi elde edilemeyen baba adayında yalnızca prostat bölgesi sıvıları vardır. Yumurtayı dölleyecek spermin bulunamaması ise kısırlık sebebidir. Ancak gelişen teknoloji sayesinde Azospermi artık baba olmak isteyen erkeklerin çocuk sahibi olmasına engel değil. Sperm üretiminin olmadığı durumlarda bile testis dokusu içindeki küçük tüp benzeri yapılarda sperm üretimi değişik aşamalarda devam eder. Onaylanan en son teknoloji ile donatılmış EUROFERTIL Tüp Bebek Merkezleri’nde doğal yöntemlerle sperm alınamayan baba adaylarından mikro-TESE yöntemiyle sperm elde edilebiliyor.

Azospermi Nedenleri Nelerdir?

Erkekte hiç canlı sperm hücresinin bulunmaması durumuna Azospermi denir. Azospermi’nin çok çeşitli nedenleri olabilir.
• İmmünolojik nedenler (sperm hücrelerine karşı oluşan ve onları ortadan kaldıran antikor adlı maddelerin varlığı)   
• Genetik bozukluklar
• Yapısal tıkanıklıklar
• Hormon bozuklukları ve eksiklikleri
• Kriptorşidizm (inmemiş testis) rahatsızlığı
• Testis enfeksiyonları, testis tümörleri…

Azospermi Nasıl Tedavi Edilir?

Türkiye'de sadece tüp bebek alanında hizmet veren ilk ve tek kurumda KİŞİYE ÖZEL TEDAVİ anlayışını ilk kez kuran ve hala uygulayan Dr. Hakan Özörnek Medikal Direktörlüğündeki EUROFERTIL Tüp Bebek Merkezleri'nde “Çocuk Sahibi Olamazsınız” denilen sayısız hasta anne- babalık sevincini yaşamıştır. Onaylanan en son teknoloji ile donatılmış EUROFERTIL Tüp Bebek Merkezleri'nde anestezi altında uygulanan Mikro Tese yöntemi ile mikroskop altında her iki testisin en az 4 farklı noktasından doku örneği alınarak elde edilen canlı sperm hücreleri dondurulur. Dondurularak saklanan bu sperm hücreleri anne baba adaylarına uygulanan tedavi sürecinde en uygun zamanda anne adayına transfer edilerek hayal ettikleri bebeklerine kavuşmaları sağlanır. İlk kez EUROFERTIL bünyesinde Dr. Hakan Özörnek tarafından uygulanan Üreme Sağlığı Testi (Üreme Check – Up’ı) bir gün bebek sahibi olmak isteyen herkes için tavsiye edilen bir dizi tanı testidir. Size özel tedavinin geliştirilmesi için çift olarak çocuk sahibi olmanıza engel olabilecek tüm rahatsızlıklar tek tek incelenir ve EUROFERTIL doktorları tarafından oluşturulan ortak bir rota ile tedaviniz belirlenir.

Bir yumurtayı ancak normal şekilli sağlıklı bir sperm dölleyebilir. Bu yüzden yapılacak Sperm Testi (Spermiyogram), kişiye özel tedavinin tüm dinamikler hesaplanarak planlanmasında çok önemlidir. Elde edilen spermlerin sayı ve hareketliliğindeki problemler medikal yöntemler ile tedavi edilebilir. Eğer elde edilen spermlerde morfolojik bozukluklar saptanmış ise Genetik Tanı Testi ile sağlıklı sperm seçimi yapılabilir.  Çip Bebek adı ile de bilinen “Mikroçip Uygulaması” ile en iyi kalite spermlerin seçimi yapılarak gebelik şansı arttırılabilmektedir.

X

Hangi Merkezimiz ile İletişime Geçmek İstersiniz?