x
tüp bebek

Rahim Filmi (HSG) Nedir?

Histerosalpingografi veya diğer adı ile ilaçlı rahim filmi, rahim ağzından rahim içine radyoopak özel bir sıvı verilerek rahim içi ve tüplerinin röntgeninin çekilmesi ve değerlendirilmesi işlemidir. Kadınlarda rahmin ve tüplerin durumunu görüntülemek için uygulanmaktadır.

HSG Kimlere Önerilmelidir?

  1. Çocuk sahibi olamayan kadınlarda tüplerde tıkanıklık olup olmadığının saptanması için önerilir.
  2. Tekrarlayan düşükleri olan hastalarda rahimde yapısal biz bozukluk olup olmadığının saptanması için önerilir.
  3. Özellikle geçirilmiş kürtaj ve rahim içi operasyonlardan sonra adetleri azalmış veya kesilmiş hastalarda rahim içinde yapışıklık olup olmadığının saptanması için HSG önerilir.

Aşılama Tedavisi ile Tüp Bebek Tedavisinde HSG Her Zaman Önerilir mi? Aralarındaki Fark Nedir?

Çocuk sahibi olamayan çiftlerde aşılama tedavisi öncesi mutlaka Histerosalpingografi (HSG) ile tüplerin açıklığı doğrulanmalıdır. Ama eğer tüp bebek tedavisi planlanıyorsa histerosalpingografi her zaman şart değildir. Çünkü tüplerde tıkanıklık olsa bile yumurtalar spermle laboratuvar ortamında döllendiği için tıkanıklık gebeliğe engel olmaz. Ancak ultrason muayenesinde tüpte sıvı birikimi ya da rahimde yapısal bir bozukluktan şüpheleniliyorsa rahim filmi ile doğrulanabilir.

Rahim Filmi Ne Zaman Çekilmelidir?

Hastalarımızın sıklıkla sorduğu sorulardan biri de rahim filmini ne zaman çektirmeleri gerektiğidir. Rahim filmi, adet bitimini takiben 1-2 gün içinde çekilmelidir. kadın doğum uzmanı veya radyoloji uzmanı tarafından çekilir.

HSG Ağrılı Bir İşlem midir? Anestezi Gerektirir mi?

Histerosalpingografi genelde ağrısız bir işlemdir ve anestezi gerektirmez. Hasta vajinal muayene olmakta zorluk yaşıyorsa genel anestezi altında çekilebilir. Hastanın vajinal veya pelvik bir enfeksiyonu varsa tedavi edildikten sonra Histerosalpingografi (HSG) çekilmelidir.

Dr. Hakan Özörnek'in kaleme aldığı "Bebek İstiyorum" kitabını ücretsiz olarak indirmek için kayıt olabilirsiniz.

X

Hangi Merkezimiz ile İletişime Geçmek İstersiniz?