x
tüp bebekSemen Analizi (Spermiyogram)

Sperm testi, erkek kısırlığının teşhisinde kullanılan testlerden en kolayı ve en önemlisidir. Spermiyogram doğru uygulandığı zaman, uygulanacak tedavinin nasıl bir yol izleyeceğinin anlaşılması açısından çok önemlidir.

Bugüne kadarki tecrübelerimize dayanarak, dışarıdan getirilen örneklerde, hareketliliğin düşük olduğunu görmekteyiz. Bu yüzden doğru sonucu alabilmek için hastalarımızdan örneklerini kliniğimizde, bu işlem için özel olarak hazırlanmış odalarda vermelerini istemekteyiz. Spermiyogram testinin doğru ve sağlıklı sonuç verebilmesi adına, örnek verilmeden önce 2-7 gün arasında bir cinsel perhiz uygulanmalıdır.

Sperm Testinde Normal Değerler (WHO, Dünya Sağlık Örgütü 2010)

Sayı: En az 15 milyon/ml
Hareketlilik En az %40 toplam hareketli
En az %32 ileri hareketli
Morfoloji: En az %4 Normal

Yumurta, sadece normal şekilli bir sperm tarafından döllenebilmektedir, bu da testte çıkan normal şekle sahip sperm oranının en az %4 olması gerektiğini göstermektedir. Eğer çıkan değer %4 sınırının altında ise mutlaka mikroenjeksiyon (ICSI) uygulanması gerekmektedir.

İleride baba olmak isteyen tüm erkekleri zaman kaybetmeden spermiyogram testlerini yaptırabilmeleri için Eurofertil Tüp Bebek Merkezi’ne bekliyoruz!

Dr. Hakan Özörnek'in kaleme aldığı "Bebek İstiyorum" kitabını ücretsiz olarak indirmek için kayıt olabilirsiniz.

X

Hangi Merkezimiz ile İletişime Geçmek İstersiniz?