x
tüp bebek


Ultrason

İlk görüşmedeki en önemli aşamalardan bir tanesi de özellikle adetin üçüncü gününde uygulamak istediğimiz vajinal ultrasondur. Karından yapılan ultrasona oranla çok daha kaliteli bir görüntü vermesi sebebiyle tercih edilen vajinal ultrasonun hiçbir zararı yoktur ve tahmini olarak 10 dakika sürmektedir. Bazal ultrasonografinin amacı kadınlarda özellikle yaşa bağlı olarak azalan yumurtalık kapasitesinin değerlendirilmesidir. Çünkü yumurtalık kapasitesi, hastaların tedavi planındaki en önemli ve en etkili parametredir.

Adetin 3-5. günü transvajinal ultrasanografide dikkat ettiğimiz bulgular şunlardır:

Rahmin görünüşü, boyutları ve rahim iç zarının kalınlığı:

Bu işlem sırasında rahmin görünüşünde herhangi bir anomali (çift rahim, polip, rahim içinde yapışıklık, myom, rahim içinde perde gibi) olup olmadığına bakılmaktadır.

Tüplerin değerlendirilmesi:

Tüplerde herhangi bir genişleme(hidrosalpinks) ve hasar olup olmadığı değerlendirilir.

Yumurtalıkların değerlendirilmesi:

Yumurtalıkların yapısı, boyutu, içerdiği antral folikül sayısı, rahimle ilişkisi, içerisinde kist bulunup bulunmadığı değerlendirilmektedir. Yumurtalıkların kapasitesini içerdiği antral folikül (2-5mm arasındaki çaplarda olan folikül) sayısı belirler. Over kapasitesini belirlerken aynı zamanda yumurtalık içerisinde olabilecek diğer kistlere de dikkat edilir.

Ultrason Muayenesi Bize Ne Söylüyor?

X

Hangi Merkezimiz ile İletişime Geçmek İstersiniz?