x
tüp bebek


Embriyoskop

EMBRİYOSKOP

 

Hastalarımıza dünya standartında bir hizmet sunabilmek ve artan başarı oranını sürdürmek için Tüp Bebek Tedavisinde güvenilirliği kanıtlanmış tüm yenilikleri takip etmekteyiz. Son yıllardaki en önemli gelişmelerden biri olan ‘embriyoskop’ teknolojisi de piyasaya ilk sunulduğu andan itibaren merkezlerimizde kullanılmaya başlamıştır. Teknolojik gelişmeleri yakından takip eden merkezimiz bu konuda da öncülük ederek embriyoskopu başarıyla uygulayan ilk merkezlerden biri olmuştur.

Embriyoskop, embriyoloji laboratuvarında embriyolarınızın güvenle inkübe edilip, takip edildiği bir sistemdir. Embriyolar, anne karnını taklit eden ‘inkübatör’ dediğimiz aletlerin içerisinde gelişimleri takip edilir. Geleneksel inkübatörlerden farklı olarak embriyoskopun içerisinde embriyoları sürekli gözlemleyen kamera sistemi bulunur. Bu kamera sistemi sayesinde embriyoların her 15 dakikada bir 7 farklı düzeyde fotoğrafları alınarak bu fotoğraflar birleştirilerek video şekline getirilir. Böylece embriyonun laboratuvardaki tüm gelişim takip süreci herhangi bir anı kaçırılmadan izlenebilir.

 

Neden Embriyoskop?

Embriyoskop’a Neden İhtiyaç Duyulur?

Geleneksel Tüp Bebek tedavisi yöntemlerinde embriyolar, gelişimlerinin takip edilebilmesi ve en doğru embriyonun seçilebilmesi için korundukları inkübatörlerden belirli günlerde çıkartılır ve kontrol edilir ancak embriyoların dış ortama maruz kalması embriyo kalitesini olumsuz etkileyebileceği için belirli aralıklarla inkübatörlerden çıkartılarak mikroskop altında kontrol edilerek takip edilmektedir. Embriyoskop ise anne rahmini taklit eden cihaz yapısı ile embriyolar için en sağlıklı korunmayı sağlarken embriyoların gelişimini içerisindeki kamera sistemi ile 7-24, hiç dış ortama maruz kalmadan takip edebilme imkanı vermektedir.

 

Embriyoskop Neden Önemli?

Gebelik olasılığının artırılmasında doğru embriyonun seçimi, dolayısıyla embriyo gelişiminin takibi çok önemlidir. Embriyo gelişimi çok hızlı ve dinamik bir süreçtir, saatler içerisinde farklılıklar gösterebilir. Bu aşamaların takibi için embriyolar sabit 37 C, %6 CO2 ve %5 N2 seviyelerine sahip kültür inkübatörlerinden çıkartılarak belirli zaman aralıkları ile mikroskop altında kontrol edilirler. Ancak embriyoların sıklıkla inkübatörden çıkartılıp kontrol edilmesi de embriyo kalitesini etkileyebilmektedir. Bu nedenle standart inkübatörlerde inkübe edilen embriyoların gelişim evrelerinin bütünü ile izlenmesi mümkün olmamakta ve embriyolar hakkındaki değerlendirmeler sadece anlık mikroskop görüntülerinden alınan bilgiler doğrultusunda yapılmaktadır.

Embriyoların dış ortama maruz kalmadan takip edilebilmesi amacıyla geliştirilmiş yeni inkübatör sistemi; Embryoscope, embriyolar için güvenilir bir kültür ortamı sunarken, kamera sistemi ile de embriyologların embriyoları sürekli izleyerek doğru embriyoyu seçmelerine yardımcı olmaktadır.

 

Ayrıca embryoscop sadece doğru embriyoyu seçmek için değil, yavaş bölünen, anormal bölünen, direkt üç hücreye bölünen veya multinukleasyon gibi standart değerlendirmelerimizde tespit edemeyeceğimiz, gebelik oranlarını olumsuz etkileyebilecek embriyo anomalilerini tespit etmemize ve bu embriyoları ekarte etmemize yardımcı olur. Dr E. Ergin tarafından 2014 yılında yayınlanan çalışmada gebelik oranlarına etkisi olan blastomer multinukleasyonunun (hücre içerisinde tek olması gereken çekirdeğin birden fazla olması durumunun) standart gözlemlerde %90’ının tespit edilemediği saptanmıştır.

Bu güne kadar embriyoskopta takip edilen embriyolar hakkında oldukça fazla veri oluşmuş ve bunların analiziyle de embriyo hakkında çok fazla yeni bilgi edinilmiştir. Yakın zamanda embriyo seçiminde yapay zeka da kullanılarak embriyo seçim sistemleri oluşturulmaya çalışılmaktadır. Bu çalışmalar sonucunda embriyo tamamen otomatik olarak bilgisayar tarafından da seçilebilecektir.

Özellikle tekrarlayan gebelik kayıplarında, ileri yaş nedeniyle yumurtalık rezervi düşük olan veya tekrarlayan IVF başarısızlıkları olan hastalarımıza embriyoskopu özellikle önermekteyiz.

 

Embriyoskop cihazı embriyo transferinin hangi gün yapılması gerektiği konusunda embriyo kalite verileri sayesinde embriyologlara ve tüp bebek uzmanlarına yardımcı olur.

Her değişimi kaydeden gelişmiş mikroskopik kamera sistemi.

Embriyoların gelişimi boyunca beyaz ışıkla temasının engellenmesi.

Embriyoların bölünme zamanlarının kesin olarak tespiti.

Embriyo gelişimi için sabit şartlar oluşturulması, anne rahmini taklit eden ortamı ile embriyoların en üst seviyede korunması.

Ortam havasının sürekli olarak temiz kalması

Embriyonun gelişimini kaydederek tekrar tekrar izlenebilmesine, hatta birkaç embriyolog tarafından birlikte değerlendirilebilmesine imkan sağlar.

 

Embriyoların gelişimlerini adeta bir film gibi izleyebiliyor ve bu sayede kaliteli embriyoyu daha kolay tespit edip, gebelik şansınızı artırıyoruz.

Detaylı bilgi veya randevu almak için 0 224 251 50 00 numaralı telefondan ya da 0 530 88 65 63 numaralı WhatsApp hattımızdan bizi istediğiniz zaman arayabilirsiniz.

X

Hangi Merkezimiz ile İletişime Geçmek İstersiniz?