x
tüp bebek


NGS Nedir, Kimler İçin Uygundur?

NGS (Next Generation Sequencing), yeni nesil dizileme olarak da adlandırılan bu yöntem genel anlamda kromozom taramasında kullanılan bir teknoloji olarak tüp bebek tedavisinde Preimplantasyon Genetik Tarama (PGT) yöntemleri içinde yer almaya başlayan en yeni ve en kapsamlı kromozom tarama testidir. NGS yöntemi tüp bebek tedavisi kapsamında transfer öncesi embriyolara uygulanan ve embriyoların kromozomlarındaki genetik problemleri tespit eden kapsamlı kromozom analizi yöntemidir. Bu yöntem ile amacımız transferden önce embriyolarda genetik analiz yaparak sağlıklı embriyo seçmek ve tabii ki sağlıklı gebelik şansını arttırmaktır. Bu test ile 46 kromozomun tamamı taranmaktadır.

Bugüne kadar uygulanan ve bilinen farklı PGT yöntemlerine nazaran NGS, yüksek yoğunluklu bir tarama sağlayarak kromozomlarda meydana gelebilen sayısal değişimlerin yanında bazı translokasyonların dahi tespit edilmesini sağlamaktadır.

Peki NGS Bana Uygun mudur?

Bu sorunun cevabını şu şekilde vermek daha açıklayıcı olacaktır. NGS’de amacımız kromozomlardaki sayısal ve yapısal değişimleri saptayabilmek olduğuna göre hangi hasta gruplarında bu değişimlere daha sık rastlanır sorusuna cevap vermek konuyu aydınlatacaktır.

NGS uygulanabilen hasta grupları:

  • 38 yaş üstü anne adayları
  • Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları
  • Tekrarlayan gebelik kayıpları
  • Ağır erkek faktör
  • Bireylerin karyotiplerinde görülen değişimler (bazı translokasyonlar)

Kısaca NGS embriyolarda kapsamlı kromozom taraması yaparak sağlıklı embriyonun transferi ile gebelik şansını arttırmaktadır.

PGT işleminde alınan biyopsi materyalinin incelenmesi iki hafta kadar sürmektedir. Genetik ayıklama iki haftada sonuçlanmaktadır.

Yüksek Çözünürlüklü NGS (High Resolution NGS)

İleri yaş anne adayları, tekrarlayan IVF başarısızlıkları veya tekrarlayan düşükleri olan gebe adaylarında uygulanan Yüksek Çözünürlüklü NGS yöntemi ile embriyoların genetik yapısı daha ayrıntılı incelenebilmektedir. Böylece daha küçük bölgede hasar olan embriyoları ayırt edilerek gebelik şansının artmasında önemli katkı sağlanmaktadır.

Yüksek çözünürlüklü PGT’nin standart PGT’den farkı nedir?

Preimplantasyon Genetik Test, PGT( PGT-A, PGS) tüp bebek uygulamaları sırasında oluşan embriyoların döllenme aşamasından önce yada sonra olabilecek kromozomal bozukluklarının tespit edilmesi ve detaylı olarak incelenebilmesi yöntemidir. Yüksek çözünürlüklü PGT yönteminde kromozomların bölgeleri çok daha ayrıntılı incelenebilecek şekilde özel olarak dizayn edilmiş teknoloji ile sadece sayısal değil, kromozomların yapılarındaki daha ayrıntılı bölgelerdeki düzensizlikleri de tespit edebilecek şekilde uygulanmaktadır.

X

Hangi Merkezimiz ile İletişime Geçmek İstersiniz?