x
tüp bebekYalın Tüp Bebek

Yalın Tüp Bebek Nedir?

Tüp bebek tedavisi günümüzde en sık kullanılan yardım ile üreme tedavisidir. 21 yıllık tecrübe ve 35 bin tüp bebek tedavisinden sonra tüp bebek tedavisi içindeki gereksiz olan, gebelik şansını etkilemeyen her uygulamayı ve lüzumsuz tüm ilaçları çıkartarak Yalın tüp bebek tedavisini oluşturduk. Çok konforlu olan bu yeni yaklaşım, tedavi ücretinin de oldukça iyi bir miktarda düşmesine sebep oluyor.

Yalın Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

  • 35 yaşından genç olanlara
  • AMH değeri 1,5 ve üzerinde olanlara
  • Sperm kalitesi yeterli olanlara
  • İlk veya ikinci tüp bebek tedavisini yaptıranlara
  • BMI (vücut kitle endeksi) 35'in altında olanlara

Hızlıca tedaviye başlama kararı verirseniz çok hesaplı ve konforlu bir tedavi hizmeti alabilirsiniz. Yukarıdaki koşullara uygunsanız eğer, maddi kaygılar yüzünden vakit kaybetmeden, bir an önce merkezimize gelin, sizi de Yalın Tüp Bebek Tedavi Programımız ile tanıştıralım.

Yalın Tüp Bebek Tedavisinin Özellikleri Nelerdir?

  • En düşük doz ilaçla tedavi
  • En kısa tedavi süresi
  • Daha sağlıklı doğal şartlarda döllenme
  • Laboratuvar ortamında daha kısa kalış
  • Minimal anestezi

Yalın Tüp Bebek Tedavisi Süresince İzlenecek Adımlar Nelerdir?

1. Yumurtalıkların Uyarılması

Adet döneminin 3. gününde, yumurtalıkların uyarılması amacıyla iğne şeklinde ilaçlara başlanır. Bu ilaçların kullanılmasındaki amaç, birden fazla yumurta hücresinin gelişmesine yardımcı olarak gebelik ihtimalini arttırmaktır. Yumurtalıkların uyarılma süreci yaklaşık olarak 12 - 14 gündür fakat bu süreç yumurtalıkların ilaca olan cevabıyla belirlendiğinden, kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bu süreç esnasında 2-3 günde bir ultrason ile de yumurta gelişimi yakından takip edilmektedir. Bu tedavi protokolünde ilacın kullanımının 6. gününde foliküllerin erken çatlamasını engellemek amacıyla koruyucu olarak gonodatropin-releasing hormon antagonisti verilir. Bu ilaç göbekten yapılmaktadır.

2. Yumurta Toplanması

Yumurtalar belirli bir olgunluğa ve boyuta ulaştıkları zaman, yumurta hücrelerinin çatlaması amacıyla farklı bir hormonal iğne kullanımına başlanır. Bu iğnenin yapımından yaklaşık olarak 34-36 saat sonra ise yumurta toplama işlemi gerçekleştirilir. Bu işlemin hassasiyeti açısından, iğnenin yapılış zamanı çok büyük önem taşımaktadır.

Yumurta toplama işlemi: Hasta sabah aç karnına kabul edildikten sonra uyutulup, yaklaşık olarak 15-20 dakika arasında süren yumurta toplama işlemi gerçekleştirilir. Hastanın uyuması sebebiyle bu işlem ağrısız bir işlemdir. IVF için yumurtalara vajinal yolla ulaşılır. Bu işlem için, yumurtaları dışarı doğru emen, ultrason yardımıyla yönlendirilen bir iğne kullanılmaktadır. Hasta başına 10-12 civarında olabilse de, yumurta sayısı değişkendir, ve bu sayı 1 ile 40 arasında değişim gösterebilir. Çok nadir de olsa hiç yumurta toplanamadığı durumlar görülebilmektedir. İşlemin hastanede kalmayı gerektirmemesi sayesinde hastalarımız birkaç saat sonra evlerine gidebilmektedirler.

3. Yumurtaların Döllenmesi

Elde edilmiş olan yumurta hücreleri, laboratuvar şartlarında ve sperm hücre kalitesine göre, klasik tüp bebek yöntemi kullanılarak döllenir. Bu döllenme sayesinde anne karnında gelişen bebeğin temel taşı olan embriyo oluşmaktadır. Mikroskop altında tespit edilen döllenme, yaklaşık olarak 12 ile 15 saat arasında bir süreçte oluşmaktadır. Bu oluşumun sonucu hastaya bildirilir ve embriyo transferinin yapılması için bir gün kararlaştırılır.

4. Embriyo Transferi

Döllenmiş embriyoların (Pre-embriyo ya da zigot adı verilir) toplanmasından 48-72, hatta duruma bağlı olarak 120 saat sonra transfer yapılır. Bu transfer yapılma zamanı embriyonun kalitesine göre belirlendiğinden süreler değişiklik gösterebilir. Embriyolar, ince plastik bir boru şeklinde olan kateter yardımıyla rahim ağzından nazikçe geçilerek rahim içerisine transfer edilir. Transfer edilecek embriyoların sayısı 35 yaşın altındaki hastalarda ilk iki tedavide 1, diğer tüm hastalarda en fazla 2’dir. İşlemin basit ve ağrısız olması sebebiyle hasta hemen taburcu edilir. Progesteron dediğimiz, vajinal yoldan veya enjeksiyon olarak uygulanan hormon, yaklaşık olarak iki hafta sonrasında yapılacak olan gebelik testine kadar hastaya verilir. Gebelik testi sonucu pozitif olan hastanın, gebelik testi tarihinden 10 gün sonrasında gebelik kesesini görmek için ultrason yapılmaktadır.

5. Gebelik Testi

Transfer işleminden 12 gün sonra gebelik testi yapılır. Gebeliğin oluşup oluşmadığı öğrenilir. Bu test açlık ve tokluk gerektirmeyen kanda beta HCG dediğimiz bir kan testidir.

Gebelik testi olumlu sonuç verip gebelik gerçekleştikten 10 gün sonrası için ultrason kontrolü yapılır. Şehir dışı veya yurtdışındaki hastalarımız ise bulundukları yerde kontrollerini yaptırıp bilgi verirler.

 

 

Dr. Hakan Özörnek'in kaleme aldığı "Bebek İstiyorum" kitabını ücretsiz olarak indirmek için kayıt olabilirsiniz.

X

Hangi Merkezimiz ile İletişime Geçmek İstersiniz?