x
tüp bebek


Tüp Bebek Tedavisi Kaç Gün Sürer?

Tüp Bebek Tedavisi Kaç Gün Sürer?

Tüp bebek tedavisi aşamalarını hatırlarsak;  

  1. YUMURTALIKLARIN İLAÇLARLA UYARILMASI :  Adet olunan ilk günü 1. Gün kabul edersek bu aşamaya adetin 2 ila 4. günleri arasında başlanır. Bu aşama yaklaşık 8-10 gün sürer. Bazen yumurtalık cevabına göre süre 12 -14 güne uzayabilir.  Bu süre içinde kullanılan ilaçlara yumurtalık cevabını görmek için, 3 ya da 4 kez ultrasonografi muayenesi ve gerektiğinde hormonal testler yapılır. Tedavinin en yoğun aşaması bu aşamadır. Bu aşamada her gün iğne ve ilaçlar düzenli kullanılmalıdır.  

  2. YUMURTA TOPLAMA ve SPERMLE YUMURTANIN DÖLLENMESİ İŞLEMİ : Muayene bulguları yumurtaların toplanmaya hazır olduğunu gösterdiğinde, yumurta çatlatma iğnesi yapılır. Bundan 36 saat sonra yumurta toplama işlemi gerçekleştirilir. Aynı gün erkekten sperm örneği alınarak sperm ve yumurtanın döllenme işlemi yapılır. Bu işlem günü birlik bir işlem olup anne adayı aynı gün taburcu edilir.  

  3. DÖLLENEN YUMURTALARIN LABORATUVARDA TAKİBİ VE RAHİME TRANSFERİ : Bu süre döllenen yumurta sayısına göre 2 ile 5 gün arasında değişir.

 

Embriyo transferinden 10-12 gün sonra gebelik testi ile sonuç alınır. Gebelik testi sonucuna kadar kliniğe gelinmesine gerek yoktur.

Tedavi başlangıcından embriyo transferine kadar geçen süre yaklaşık 15-17 gün arasındadır. Test sonucunu beklemek için geçen süre de göz önüne alınırsa;tedavi başlangıcından yaklaşık 1 ay sonra gebelik testi ile sonuç alınır.

X

Hangi Merkezimiz ile İletişime Geçmek İstersiniz?