x
tüp bebek

Tüp Bebek Tedavisinde PRP Uygulaması

PRP Yöntemi Nedir?

PRP (Pratalet Rich Plazma) hastanın kendinden alınan kanın santrifüj edilmesiyle elde edilen trombositten zengin sıvı materyaldir. Doku onarıcı büyüme faktörleri ve sitokinlerden zengindir.
 

PRP Yöntemi Hangi Tıbbi Branşlarda Kullanılır?

PRP ortopedi, plastik cerrahi, dermatoloji gibi tıbbi branşlarda doku iyileştirici ve gençleştirici özelliğinden dolayı kullanılmaktadır. Son yıllarda tüp bebek hastaları için kullanılma alanları olmuştur.
 

PRP İle Yumurtalık Gençleştirme Nedir?

Kişinin kanından alınan trombositten zengin bölümünün ayıklanıp, anestezi altında yumurtalıklara enjekte edilmesi işlemidir.
 

Yumurtalık Gençleştirme İçin Uygun Adaylar Kimledir?

  • Yaşı genç olduğu halde yumurtalık rezervi zayıflamış olan hastalar
  • İleri yaş menopoza yaklaşmış hastalar
  • Kaliteli yumurta ve embriyo elde edilmemiş hastalar
     

Overian PRP İşlemi Nedir?

Overian PRP işlemi genel anestezi altında yumurtalık dokusuna PRP solüsyonunun enjekte edilmesi işlemidir.
 

Tüp Bebek Tedavisinde Endometrial PRP Yöntemi Nedir? Ne İşe Yarar?

Yumurtalık rezervi azalmış olan hastalarda PRP kullanımıyla uyuyan yumurta hücrelerinin uyarılması ile yumurta sayısı ve kalitesinin arttığı düşünülmektedir. Tüp bebek tedavisi sırasında rahim içi zarı kalınlaşmayan hastalara rahim içinde Endometrial PRP uygulanabilmektedir. Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında gebelik şansını arttırmak için rahim içine uygulanmasıyla ilgili çalışmalar da yayınlanmıştır.
 

PRP Tedavisi Hangi Hastalar İçin Uygundur?

Erken menopoz teşhisi konulmuş ve menopozda olan, AMH (Anti Müllerian) hormonu ve diğer hormon paneli üremeye yardımcı tedaviler için uyumlu olan hastaların Overian PRP tedavisi denemesi; ayrıca Üremeye Yardımcı Tedavi esnasında rahim duvarı (Endometrium) kalınlaşmaması söz konusu olan hastaların Endometrial denemesi uygundur.
 

Tüp Bebek Tedavisinde PRP Nasıl Uygulanır?

Adet dönemi haricinde siklusun herhangi bir safhasında hafif bir anestezi altında transvajinal ultrason eşliğinde yumurtalıklara gidilerek PRP solüsyonu enjekte edilmektedir. Etkisinin 6-8 ay sürdüğü düşünülmektedir. PRP yapıldıktan sonra 2 ay beklenir. Bu süre içinde kendiliğinden gebe kalan hastalar da bildirilmiştir.

2 ay içinde gebelik olmadıysa antral folikül (öncü yumurta) sayısı ve hormon profili uygunsa tüp bebek tedavisine başlanır. Yumurtalık cevabı zayıf olan hastalara yumurta toplama işlemi esnasında da PRP uygulanabilir. Rahim içi zarı ince olan hastalarda ise transfer öncesinde bir veya iki kez rahim içine uygulanır.
 

PRP Tedavisi Kimlere Yapılmaz?

Kendisinde ve ailesinde kanser öyküsü olan hastalara, kan bozuklukları olan hastalara ve uygulanacak yerde enfeksiyon olan hastalara PRP tedavisi önerilmez.

Ayrıca; yumurtalıklarda  şüphe duyulacak kist, endometriosis, endometrioma var ise PRP uygulaması gerçekleştirilmez.

AMH seviyesi çok düşük ya da yumurtalık boyutları çok küçülmüş hastaların fayda görme şansı daha azdır.
 

PRP Tedavisi Öncesi Değerlendirme İçin Hangi Hormon Sonuçları Önemlidir?

PRP tedavisi öncesi hastanın tedaviyi denemek için uygun olup olmadığını saptayabilmek adına başta AMH olmak üzere hormon panellerinin değerlendirilmesi oldukça önemlidir.
 

PRP Tedavisine Uygunluk Açısından Yapılan Hormon Testleri Azami Ne Kadar Süre İçinde Yapılmış Olmalıdır?

Hastanın PRP tedavisine uygunluğunun sağlıklı değerlendirilmesi adına, yapılan hormon tetkiklerinin güncel olması oldukça önemlidir. Yapılan hormon panellerinin 1 yılı aşmamış olması gereklidir.
 

PRP Tedavisi IVF/ICSI Tüp Bebek Tedavilerine Nasıl Destek Olur?

PRP tedavisindeki birincil amaç; kadın faktörlü kısırlık (infertilite) problemi yaşayan, erken menopoz ve menopoz teşhisi konulmuş hastaların yumurtalıklarında doku onarımı sağlayıp, kıymetli yumurtanın izlenmesi  sonrasında tüp bebek tedavi yöntemi ile evlat sahibi olmalarını sağlamaktır.
 

PRP Tedavisinden Ne Kadar Süre Sonra IVF/ICSI Tüp Bebek Tedavisi Gerçekleştirilmektedir?

Overian PRP uygulamasından sonraki ortalama 8 haftalık bekleme sürecinin ardından IVF/ICSI tüp bebek tedavisi gerçekleştirilmektedir.
 

PRP Tedavisi Aşamaları Nelerdir?

Kurumumuza başvuru yapan hastaların PRP tedavisine uygun olup olmadığını saptamamız ve doktorumuzun değerlendirmesi adına 1 yılı geçmemiş AMH sonucu, hormon panelleri, daha önce gerçekleştirilmiş tüp bebek denemeleri var ise embriyoloji epikrizleri ve aynı şekilde daha önce yapılmış USG, HSG bulguları ve gerçekleştirilmiş Histereskopi, Laparoskopi operasyonları yapılmış ise epikrizleri talep edilmektedir.

Eğer hastamızın PRP tedavisine uygunluğu doktorumuz tarafından onaylanmış ise PRP tedavisi öncesi hastalarımızdan talep ettiğimiz bir takım tetkik ve tahliller tamamlandıktan sonra hastamızı PRP tedavisine alabiliriz.
 

PRP Tedavisi Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?

PRP tedavisine uygun olan hastalarımızın tedavi öncesi taraflarından istenen tetkik ve tahlilleri eksiksiz tarafımıza iletilmesi gerekmektedir.
 

PRP Tedavilerinin Üremeye Yardımcı Tedavilerde Başarı Oranını Nasıl Nitelendirebiliriz?

PRP tedavilerinin klinik çalışmaları, üremeye yardımcı tedavilere destek amaçlı olarak tüm Dünya'da devam etmektedir. Standarda girmiş bir tedavi yöntemi olmadığı için her hastanın PRP tedavi sonrası göreceği fayda ilk etapta öngörülemez ve hastadan hastaya fayda frekansı farklılık göstermektedir.
 

PRP Tedavilerinde Başarı Oranı Verilebilir mi?

Kadın faktörlü kısırlık (infertilite) tedavilerinde, PRP tedavilerinin klinik çalışmalarının devam etmesinden ötürü başarı oranı olarak hastalara verilen bir oran bulunmamaktadır.
 

PRP Tedavileri Sonrası Kendiliğinden Gebelik Olabilir mi?

PRP tedavilerinde, özellikle Overian PRP tedavilerinin erken menopoz ve menopozda olan kadınlara uygulanmasından ötürü yapılan bilimsel yayınlarda bu hasta grupları üzerinde fayda sağlandığı yönünde çalışmalar bulunduğu için PRP tedavisi sonrası kendiliğinden gebelik şansı olabilir ama gebelik şansı düşüktür.
 

PRP Tedavilerinin Tüp Bebek Tedavilerine Etkisi Nedir?

PRP tedavilerinin tüp bebek tedavilerine büyük yardımcı niteliğinde olduğunu yaptığımız uygulamalar ve klinik çalışmalar doğrultusunda belirtebiliriz. PRP tedavilerinin birincil amacı PRP uygulaması ile kıymetli yumurta veya yumurtaları elde edip tüp bebek tedavisi ile gebelikte elde edilecek başarı oranını yükseltmesidir.
 

Overian PRP İşlemi Hangi Grup Hastalara Önerilir ve Uygulanır?

Overian PRP işlemi erken menopoz ve menopoz teşhisi konulmuş hastalara önerilir ve uygulanır.
 

Endometrial PRP İşlemi Hangi Grup Hastalara Önerilir ve Uygulanır?

Endometrial PRP işlemi, özellikle tüp bebek tedavilerinin ilaç (medikal) hazırlık sürecinde, yeterli rahim duvarına yani endometrium kalınlığına ulaşılamamış hastalarda uygulanır.
 

PRP Tedavileri Öncesi Yapılması Gereken Tetkik ve Tahliller Var mıdır?

PRP tedavisi öncesi hastalarımızdan bir takım tetkik ve tahliller talep edilmektedir.
 

PRP Uygulamalarının Üremeye Yardımcı Tedavilerde Kullanılması İçin Bilimsel Dayanağı Var mıdır?

PRP yöntemi, erken menopoz ve  menopozdaki hastalara uygulanması ile ilgili klinik çalışmaları olan bir yöntem olup, bilimsel yayınları mevcuttur.
 

PRP Tedavisi Erkek Hastalara Uygulanır mı?

Dünya'da PRP tedavilerinin erkek faktörlü kısırlık problemine sahip olan hastalara uygulanması ile ilgili herhangi bir bilimsel yayın bulunmamaktadır.
 

PRP Uygulanmasından Elde Edilen Plazma Kadın Hastalarının Eşlerine veya 3. Kişilere Enjekte Edilebilir mi?

Kişiden elde edilen plazma sadece kendisine uygulanmaktadır.
 

PRP Tedavileri Tüp Bebek Tedavisi Esnasında Hastalara Uygulanır mı?

Overian PRP uygulamasının fayda sağlaması adına tüp bebek tedavilerinden en az 8 hafta önce uygulanması öngörülmektedir. Hastanın havuzlama yöntemi ile embriyoları biriktirilecekse ve birden fazla yumurta toplama işlemi olacaksa ilk yumurta toplama işlemi esnasında yumurtalıklara Overian PRP solüsyonu verilebilmektedir.  

Eğer hastaya Endometrial PRP uygulaması yapılacaksa tüp bebek tedavisi esnasında embriyo transferi yapılmadan 1-2 gün önce PRP solüsyonu rahim duvarına (endometrium) verilmektedir.
 

PRP Uygulamaları Seans Olarak Uygulanır mı?

Hastanın ihtiyacına göre PRP uygulamaları birden fazla seans olarak uygulanmaktadır.
 

PRP Tüp Bebek Fiyatları

Detaylı bilgi ve randevu için 0216 47 47 047 no.'lu telefondan ya da 0541 324 58 85 no.'lu WhatsApp hattından bizimle iletişime geçebilir ya da Web sitemizden Randevu Talep Formu’nu doldurabilirsiniz. Görüşme sonucunda fiyat bilgisi tarafınızla paylaşılıyor olacaktır.

Dr. Hakan Özörnek'in kaleme aldığı "Bebek İstiyorum" kitabını ücretsiz olarak indirmek için kayıt olabilirsiniz.

X

Hangi Merkezimiz ile İletişime Geçmek İstersiniz?