x
tüp bebek

Tüp Bebek Tedavisinde PRP Uygulaması

PRP Yöntemi Nedir?

PRP (Platelet Rich Plasma), hastanın kendisinden alınan kanın santrifüj edilmesiyle elde edilen trombositten zengin sıvı materyaldir. Doku onarıcı büyüme faktörleri ve sitokinlerden zengindir.

PRP Yöntemi Hangi Tıbbi Branşlarda Kullanılır?

PRP ortopedi, plastik cerrahi, dermatoloji gibi tıbbi branşlarda doku iyileştirici ve gençleştirici özelliğinden dolayı kullanılmaktadır. Son yıllarda tüp bebek hastaları için de kullanılma alanları olmuştur.

Tüp Bebek Tedavisinde PRP Yöntemi Nedir, Ne İşe Yarar?

Yumurtalık rezervi azalmış olan hastalarda, PRP kullanımıyla uyuyan yumurta hücrelerinin uyarılması ile yumurta sayısı ve kalitesinin arttığı düşünülmektedir. Tüp bebek tedavisi sırasında rahim içi zarı (endometrium) kalınlaşmayan hastalara rahim içine endometriyal PRP uygulanabilmektedir. Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında gebelik şansını artırmak için rahim içine uygulanmasıyla ilgili çalışmalar da yayınlanmıştır. Ancak PRP henüz deneysel bir tedavidir, dünyada oldukça sınırlı sayıda bilimsel çalışma vardır, elimizde etkinliğiyle ilgili güvenilir tıbbi veriler bulunmamaktadır.

Tüp Bebek Tedavisinde PRP Nasıl Uygulanır?

Adet dönemi haricinde siklusun herhangi bir safhasında hafif bir genel anestezi altında transvaginal ultrason eşliğinde yumurtalıklara girilerek PRP solüsyonu enjekte edilmektedir. Etkisinin 6-8 ay sürdüğü düşünülmektedir. PRP yapıldıktan sonra 2 ay beklenir. Bu süre içinde kendiliğinden gebe kalan hastalar da bildirilmiştir. 2 ay içinde gebelik olmadıysa antral folikül (öncü yumurta) sayısı ve hormon profili uygunsa tüp bebek tedavisine başlanır. Yumurtalık cevabı zayıf olan hastalara yumurta toplama işlemi esnasında da PRP uygulanabilir. Rahim içi zarı ince olan hastalarda ise transfer öncesinde bir veya iki kez rahim içine uygulanır.

PRP ile Yumurtalık Gençleştirme Nedir?

Kişinin kendinden alınan kanın trombositten zengin bölümünün ayıklanıp anestezi altında yumurtalıklara enjekte edilmesi işlemidir.

Yumurtalık Gençleştirme İçin Uygun Adaylar Kimlerdir?

  • Yaşı genç olduğu halde yumurtalık rezervi zayıflamış hastalar
  • İleri yaş menopoza yaklaşmış hastalar
  • Kaliteli yumurta ve embriyo elde edilememiş hastalar

PRP Tedavisi Kimlere Yapılmaz?

Kendisinde ve ailesinde kanser öyküsü olan hastalara, kan bozuklukları olan hastalara ve uygulanacak yerde enfeksiyon olan hastalara PRP tedavisi önerilmez.

PRP Tüp Bebek Fiyatları

Detaylı bilgi ve randevu için 0216 47 47 047 no.'lu telefondan ya da 0541 324 58 85 no.'lu WhatsApp hattından bizimle iletişime geçebilir ya da Web sitemizden Randevu Talep Formu’nu doldurabilirsiniz. Görüşme sonucunda fiyat bilgisi tarafınızla paylaşılıyor olacaktır.

PRP İşe Yarıyor mu?

PRP henüz deneysel bir tedavidir, elimizde etkinliğiyle ilgili güvenilir tıbbi veriler bulunmamaktadır.

Dr. Hakan Özörnek'in kaleme aldığı "Bebek İstiyorum" kitabını ücretsiz olarak indirmek için kayıt olabilirsiniz.

X

Hangi Merkezimiz ile İletişime Geçmek İstersiniz?