x

Tüp Bebek Tutma Belirtileri

Embriyo Transferinden 12 gün sonra gebelik testi yapılmaktadır. Bu süre zarfında herhangi bir hormon salınımı gerçekleşmesi beklenmediği için gebelik belirtileri de gözlenmez. Mide bulantısı, göğüslerde hassasiyet, şişlik, kasık ağrısı gibi durumlar gebelik belirtisi değil kullanılan hormon ilaçlarına bağlı olarak ortaya çıkabilecek etkilerdir.

Gebelik belirtileri, gebelik hormonunun belli bir seviyeyi ulaşması ile bebeğin 6. haftasından itibaren görülmeye başlanabilir.

Embriyo transferi sonrası gebelik belirtisi olarak sıklıkla açık renkte kanama ya da lekelenmeler yaşanabilmektedir. Tutunma belirtisi olabilecek bu durumun yanı sıra bel ağrıları da sıklıkla gebelik belirtisi olarak kabul edilir ama her embriyo transferinde tutunma belirtisi olarak bel ağrısı ya da lekelenme görülmeyebilir. Hiçbir belirtinin görülmemesi gebeliğin gerçekleşmediği anlamına gelmez. Embriyo transferinden 48 saat sonra implantasyonun (tutunmanın) gerçekleşmesi beklenir. Ondan sonra kandaki Beta HCG değeri yükselmeye başlar. Gebelik ile ilgili kesin sonuç kandaki Beta-Hcg değeri ile ölçülür. Beta HCG hormonu implantasyon sonrası salgılanmaya başlar ve transferden 12 gün sonra kanda ölçülebilecek değere ulaşır. Her laboratuvarın pozitifi olarak kabul edilen sınır değeri farklıdır.

Beta HCG nedir?

Beta HCG hormonu vücutta progestoren hormonunun sürekli üretimini sağlar. gebeliğin olup olmadığını gösteren bir hormondur. Beta HCG hormonu embriyonun anne rahmine tutunmasından sonra salgılanmaya başlar.

Beta HCG hormonu, vücutta progesteron hormonunun devamlı olarak üretilmesini sağlayan bir hormondur. Progesteron hormonu aslında hamilelik boyunca anne adayının düşük yapmasını engelleyen hormondur.

  • randevu alın
  • soru sorun

Dr. Hakan Özörnek'in kaleme aldığı "Bebek İstiyorum" kitabını ücretsiz olarak indirmek için kayıt olabilirsiniz.

X