x

Sperm Kalitesini Artırmak

İngiltere’de yapılan bir araştırma da 2.5 milyondan fazla erkeğin üreme sorunlarından muzdarip olmasında en önemli faktörler olarak sigara içme ve stresin başta geldiği açıklanmış.

Spermin sağlıklı olması kadının hamile kalabilmesi için en önemli faktörlerden biridir.
Male Factor yani erkek kaynaklı üreme sorunlarının, yaklaşık% 75 ini sperm kalitesine bağlı sağlık sorunları oluşturmaktadır. Sperm kalitesinde genetik faktörlerin yanı sıra çevresel faktörler de etkilidir. Kilo fazlalığı, azlığı, hızlı kilo değişimi,alkol,sigara ve benzeri parametreler sperm kalitesini etkiler.

 Sağlıklı spermler için yapılabilecekler:

Sperm Kalitesi ve Sigara Kullanımı

Sigara içmeyin ve dumanına da maruz kalmayın . Sigara sperm kalitesini olumsuz etkileyen faktörlerin başında gelir.

Sigara sperm sayısını ve hareketliliğini düşürür.

Bir spermin oluşması 3 ay sürmektedir dolayısıyla sperm kalitenizi ve eşinizin gebelik şansını arttırmak için en az 3 ay önceden sigarayı bırakmış olmanız gerekmektedir.

Sperm Kalitesi ve Doğal Ürünler

Erkek üreme sağlığına katkısı bilimsel olarak kanıtlanan doğal ürünlerden biri Yeşil çay, diğeri ise gingko’dur. Gingko gibi bitkisellerin erkek üreme sağlığının artırılması açısından olumlu olduğu araştırmalar ortaya çıkarmıştır. Geleneksel Çin tıbbında adı geçen gingko biloba mitokondriyal zararları ortadan kaldırır ve oksidatif stresi yener. Damarların daralmasını engellemek ve kan dolaşım sağlığını korumada; beyin aktivitesini, gelişimini, detoksifıye mekanizmalarını ve bağışıklık fonksiyonunu desteklemedeki katkısı ve özellikle hafıza sorunları için kullanılması nedeni ile Alzheimer hastalığında adı sıkça geçmektedir. Üreme sağlığında ise damarların daralmasını engellemesi, kılcal kan dolaşımına faydalı olması nedeni ile sperm sağlığında etkili olmaktadır.

Sperm Kalitesi ve Alkol Kullanımı

Aşırı alkol tüketimi erkeklerde erkeklik hormonu olan testosteron üretiminin ve sperm sayısı ve hareketliğinin de azalmasına neden olur. Dolayısıyla aşırı alkol tüketimi erkeklerde cinsel işlevlerde bozulma ve kısırlık ile sonuçlanabilir.

Sperm Kalitesi ve Kilo

Sağlıklı olduğunuz kiloyu korumak sperm kalitesi açısından önemlidir. Sağlıklı olduğunuz kiloyu belirlerken vücut kitle indeksinizin en az 20 en fazla 22 olması gerektiği göz önünde bulundurulmalıdır. Vücut kitle indeksi 25 olan birinin sperm sayısında azalma olur. Sağlıklı bir beden için mutlaka gerekli olan vitamin ve minerallerin başında gelen Folik asit, çinko, selenyum, A, C ve E vitaminlerinden yoksun kaldığınızda sperm kalitenizde düşecek ve üreme sağlığınız bozulacaktır.

Sperm Kalitesi ve Spor  

Spor yapmak sağlıklı kiloyu korumanızda yardımcı olmasının yanı sıra kan dolaşımınızı da olumlu yönde etkilemektedir. Ancak seçeceğiniz egzersiz yöntemi de önemlidir. Olumsuzluğu kesin kanıtlanmamakla birlikte bisiklet sporu yerine yürüyüş, koşma, kardiyo benzeri egzersiz çalışmaları önerilmektedir.

Sperm Kalitesi ve Güneşten Doğru Faydalanma

Aşırı güneşlenmek ya da güneş ışınlarına maruz kalmak melatonin hormonunun düşmesine neden olmaktadır. Melatin hormonunun erkek üreme sağlığı ile ilişkisi kanıtlanmıştır. Sağlıklı miktarda güneşlenme ile sperm üretimine bağlı testosteron seviyesinin yükselmesi doğru orantılıdır.

Sıklıkla Boşalmanın Sperm Kalitesine Etkisi

Sık boşalmanın sperm kalitesini bozduğuna dair bilimsel bir kanıt gösterilememiştir. Tüp bebek tedavisi sırasında baba adayının OPU işlemi öncesi boşalması tercih edilmektedir.

Isı ve Sperm Kalitesi

Dizüstü bilgisayarınızı kucağınızda kullanmak sperm kalitenizi bozar ve üreme sağlığınızı etkiler. Aşırı ısı, ya da aşırı sıkan giyecekler sperm kalitenizi düşürecektir. Aşırı sıcak banyo ve benzeri dış faktörler için aynı prensip geçerlidir. Arabaların ısıtmalı koltuklarının da sperm sayısını uzun süre kullanımda etkilediğini biliyoruz. Uzun yol şoförlerinde de aynı sorun görülmektedir.

Sperm Kalitesi ve Stres

Stres genel sağlığımız üzerinde ne kadar önemli bir rol oynuyorsa üreme sağlığımızı da aynı ölçüde etkilemektedir. Sperm kalitesini belirleyen faktörler arasında stres de önemli bir yer tutmaktadır. Çok ağır olmayan düzenli egzersiz ve hafif bir yürüyüş programı ile stres seviyenizi kontrol altında tutabilirsiniz.

  • randevu alın
  • soru sorun

Dr. Hakan Özörnek'in kaleme aldığı "Bebek İstiyorum" kitabını ücretsiz olarak indirmek için kayıt olabilirsiniz.

Instagram

#bebekistiyorum

X