x
tüp bebek


Gebelik testi nasıl yapılır?

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferinden gebelik testine kadar olan süreç anne adayı için merakla ve sabırsızlıkla beklenen günlerdir. Rahim içerisine yerleştirilen embiyoyaya ait hücrelerin beta-HCG adı verilen hormonu salgılaması, bu hormonun anne kanında ölçülebilir seviyeye ulaşması için 12 gün gereklidir. Gebelik tanısı konması amacı ile ölçülen hormon değerinin kandaki artışı 10-12 gün sonra ölçülebilir seviyeye ulaştığından gebelik testini yapmak için en doğru zaman transfer işleminden sonraki 12. gündür.  İmplantasyondan yani embriyonun tutunmasından sonra kanda Beta HCG hormonu artmaya başlar ve kandan yapılan gebelik testi ile 12. günde gebelik sonucu öğrenilir.

Bu test için aç veya tok olmaya gerek yoktur. Gebelik testi için kliniğimize gelemeyen hastalarımız bu testi bulundukları yerde herhangi bir biyokimya laboratuvarında yaptırabilirler.

Gebelik testi pozitif çıkan hastalarımızı 10 gün sonra gebelik kesesinin tespiti için ultrason kontrolüne çağırmaktayız. İl dışında olan veya yurtdışına giden hastalarımız bu kontrollerini bulundukları yerlerde de yaptırabilirler.

X

Hangi Merkezimiz ile İletişime Geçmek İstersiniz?