x
tüp bebekEmbriyoskop (EmbryoScope) Nedir?

Erkeğin spermi ile kadının yumurtasının birleşmesi ile gerçekleşen döllenmiş yumurtaya ‘embriyo’ denmektedir. Üreme sağlığı açısından (infertilite) problemi olan kadın ve erkekler tüp bebek tedavilerinde merkez seçimi yaparken embriyoloji laboratuvar başarısının öneminin farkındadır. Son yıllarda embriyoloji laboratuvarlarındaki en önemli gelişmelerden bir tanesi “embriyoskop” tur.

Embriyoskop, anne rahminin sağladığı ortamı birebir taklit eden, içinde döllenmiş yumurtaların bulunduğu son teknoloji ürünü infertilite cihazıdır. Embriyoskop, mikroskobik kameralar sayesinde embriyonun gelişiminin dışarıdan izlenmesini sağlayan kuluçka dolaplarıdır.

 

Embriyoskop Neden Önemli?

Gebelikle sonuçlanacak doğru embriyo seçim şansını arttırır.

Embriyo gelişimi tüp bebek tedavilerinde gebeliği sağlayan kilit faktörlerin başında gelmektedir. Embriyonun sağlıklı gelişmesi gebeliğin gerçekleşmesini de doğrudan etkilemektedir.

Embriyonun gelişimini sürekli izleyebilmek en doğru, en sağlıklı, gebelik oranı en yüksek embriyoyu seçmemizi sağlamaktadır.

Embriyo gelişimi ne çok hızlı olmalı, ne de çok yavaş olmalıdır.

Embriyo bölünürken eşit bölünmeli, içinde farklı hücreler olmamalıdır.

Embriyo transferinin gününe ve hangi embriyonun transfer edilmesi gerektiğine embriyonun kalitesine bakarak karar verilmektedir.  Bu açıdan embriyoskop gerekli tüm verileri tüp bebek uzmanlarına sağlayabilen yegane teknolojidir.

  • Tam otomatik olarak tüm embriyoların 20 dakikada bir kontrolü.
  • Hiçbir değişimi gözden kaçırmayan gelişmiş mikroskop sistemi.
  • Embriyo gelişimi boyunca beyaz ışıkla temasın tamamen engellenmesi.
  • Bölünme zamanlarının kesin olarak tespiti. Gece gündüz 24 saat gözlem imkanı.

 

Embriyo gelişimi için sabit şartlar oluşturulması, ortamın maksimal korunmasını sağlar.

Mikroenjeksiyon yöntemini en yetkin şekilde başarı ile yıllardır kullanan Eurofertil Laboratuvarı’nda anne adayından alınan yumurta ve baba adayından alınan sperm döllenir. Böylece bir bebeğin ilk safhası olan embriyo elde edilir. Embriyologlarımız bilgisayarlarından, tablet vb. cihazlarından gece gündüz 24 saat embriyolarınızın gelişimini takip ederler. Embriyoların bölünme zamanlarını, görüntü ve sağlıklarını takip ederek insan gücü hatalarını ya da embriyonun dış ortama maruz kalmasından kaynaklanacak hataları ortadan kaldırır ve gelişimi en iyi olan embriyoyu transfer için seçmelerini sağlar.

  • El değmeden embriyo değerlendirilmesi.
  • 24 saat 365 gün sürekli olarak ortam havası ve sıcaklığının takibi ve sabitliğinin sürdürülmesi.
  • Ortam havasının sürekli olarak temizlenmesi (%99.97 saflık)
  • Her hangi bir noktanın gözden kaçırılma riskinin sıfıra indirilmesi. İnsan hatalarının tamamen ortadan kaldırılması ve aynı embriyoyu pek çok kişinin isterlerse defalarca değerlendirmesi olanağı.
  • Her hastanın tüm embriyolarının gelişimi hakkında karşılaştırmalı bilgiler, hatta daha önceki tedavilerindeki embriyo gelişimleri ile karşılaştırılabilme imkanı.

 

Embriyoskop Kullanımının Geleneksel Yöntemden Farkı?  

Standart inkübatör sisteminde embriyonun sadece bölünmesi ve son durumuna bakılabilmektedir. Bu yüzden hızlı mı, yavaş mı geliştiği, süreci takip edilememekte, hangi embriyonun daha yüksek gebelik şansına sahip olduğu kesin olarak bilinemeden anne adayının rahmine transfer edilmektedir.

Geleneksel inkübatör yöntemlerinde embriyolar belirli günlerde kontrol amaçlı dışarı çıkarılır. Amaç gelişimini kontrol etmek ve anne adayınının transfer için uygun olup olmayacağına ya da hangi gün transfer edilmesinin gebelik oranını olumlu etkileyeceğine karar vermektir. Ancak dış ortam embriyolar açısından risk taşımaktadır.

Bu yüzden anne rahmine en yakın atmosferi yaratan embriyoskop kullanımı embriyoların gelişim takibi dışında sağlıklı korunmaları açısından büyük önem taşımaktadır.

Tekrarlayan gebelik kayıplarında, ileri yaş dolayısıyla yumurta rezervi ya da kalitesi düşük ve tekrar deneme şansı olamayabilecek adaylarımıza en doğru embriyoyu seçmek için embriyoskop önerilmektedir.

 

Embriyoskop ile Anne Karnında Başlayan Aile Albümü

Embriyoskop yöntemi ile en sağlıklı embriyonun seçimi sağlanarak gebelik oranlarında ciddi artış sağlanmasının yanı sıra 24 saat izlenebilen embriyolar sayesinde aileler bebekleri ile embriyo aşamasında tanışıyorlar. Embriyo transferi öncesi anne baba adayları embriyolarının görüntülerini izleyebiliyorlar. Bir insan hayatının başlangıç filmini, bir mucizeyi görüyor, dijital ortamdaki filmi alabiliyorlar.

 

Bebeğiniz için dünyanın en küçük, en çok talep edilen otelinde yerinizi ayırtın!

Diğer standart inkübatörlerden farklı olarak, az sayıda embriyo barındırabiliyor. Bu yüzden yerinizi önceden ayırtmanız gerekiyor. Dolayısıyla, tedavinizde embriyoskop kullanmayı tercih ediyorsanız, lütfen bize ulaşın.

Embriyoskop ile ilgili her sorunuz için hiç çekinmeden Eurofertil ekibine ulaşabilirsiniz. Alanında uzman ivf koçlarımız ve koordinatörlerimiz, sizlere bu konuda da memnuniyetle yardımcı olacaktır. 

 
 

Dr. Hakan Özörnek'in kaleme aldığı "Bebek İstiyorum" kitabını ücretsiz olarak indirmek için kayıt olabilirsiniz.

X

Hangi Merkezimiz ile İletişime Geçmek İstersiniz?